VOD Pogoda Gry Katalog Firm Frazpc.pl Statystyki Stron Forum Hosting Programy Ipla Film Pozycjonowanie
Zaloguj się

Zbigniew Preisner - Silence, Night and Dreams

Wytwórnia: EMI Music [2007]
Autor: Tomasz Byczek

Zbigniew Preisner to postać, której polskiemu słuchaczowi nie trzeba przedstawiać, ani tym bardziej rekomendować. Tym razem jednak mamy do czynienia nie z muzyką filmową, z którą przede wszystkim znane jest nazwisko tego kompozytora, ale z zupełnie niezależnym od warstwy obrazu projektem, w którego wykonanie zostali zaangażowani tacy artyści, jak Lars Danielsson, Bernard Maseli, Józef Skrzek, no i przede wszystkim Teresa Salgueiro (gwiazda portugalskiego zespołu Madredeus).

 

„Silence, Night & Dreams” to kompozycja skłądająca się z 9 utworów, zarówno instrumentalnych, jak i wokalno-instrumentalnych. Całość składa się na mistyczną wędrówkę w poszukiwaniu sensu i wartości życia w dzisiejszym świecie, w którym ludzie coraz bardziej się od siebie oddalają, a galopujący postęp technologiczny nie służy już refleksji i zadumie nad własnym życiem. Jak mówi sam Preisner: „Teraz dzielimy swą uwagę pomiędzy telewizor, ekran komputera i wyświetlacz komórki. Ale ten ogromny przełom technologiczny nie był podparty żadną myślą filozoficzną czy psychologiczną, ani też wielką sztuką. Ludzie zapomnieli o swoich duszach, nie poświęcają im czasu ani przestrzeni.”
Ta duchowa potrzeba refleksji kompozytora zainspirowała dzieło, które posiada duży dar oddziaływania na ludzki umysł. Muzyka doskonale współgra tutaj z tekstem (prolog napisał polski scenarzysta Krzysztof Piesiewicz, w pozostałych utworach usłyszymy fragmenty z Księgi Hioba, a w utworze „Be Faithful, Go” fragment Ewangelii wg. Św. Mateusza). Z każdym utworem pojawiają się nowe pytania: Czym jest mądrość? Czym jest śmierć? No i chyba to podstawowe – pytanie o Boga, o jego istotę, o sens naszego życia i o to, co w nim jest najważniejsze.

 


Tym poszukiwaniom towarzyszy stonowana, uduchowiona muzyka. Płynąca linia melodyczna smyczków łączy się z harfą, wibrafonem, fortepianem i organami Hammonda, tworząc otoczkę do czystego, jasnego i pozbawionego wibrata głosu Teresy Salgueiro. To właśnie z myślą o niej jako o wykonawczyni powstała ta płyta, co wyraźnie słychać w każdej śpiewanej przez nią frazie. Jej głos doskonale oddaje dramaturgię poszukiwania i zwątpienia obecne w harmonii pierwszych 8 utworów. Dopiero przedostatni utwór „Be Faithful, Go” przynosi rozjaśnienie harmonii, pojawiają się energiczne partie chóru w marszowym rytmie podanym przez orkiestrę. W mroku pojawia się światło. I ewangeliczne przesłanie zawarte w tytule. Całość zamyka instrumentalny utwór „To Love”, który swoim tytułem stanowi odpowiedź na wszystkie stawiane pytania o tę najważniejszą rzecz w ludzkim życiu.

 

Polecam gorąco, szczególnie tym, którzy tęsknią za takim rodzajem refleksji, a „klaskane" oratoria Piotra Rubika nie spełniają ich oczekiwań.


1.  Perchance
2.  Silence, Night and Dreams
3.  To Speak
4.  To Dream
5.  To Find
6.  To Know
7.  To Die
8.  Be Faithful, Go
9.  To Love
10.  Teresa Salgueiro - Perchance
11.  Zbigniew Preisner - Silence, Night and Dreams
12.  Teresa Salgueiro - To Speak
13.  Mitch Dalton - To Dream
14.  Teresa Salgueiro - To Find
15.  Teresa Salgueiro - To Know
16.  Teresa Salgueiro - To Die
17.  Teresa Salgueiro - Be Faithful
18.  Mitch Dalton - To Love

Komentarze użytkowników

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Nick:

Przepisz kod z obrazka:

Zatańcz gangnam style przed własną konsolą